https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nyt-kostel-na-okraji-rima-nabizi-reseni-problemu-se-smogem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NYT: Kostel na okraji Říma nabízí řešení problému se smogem

4.12.2006 09:50 | PRAHA/MILÁN (EcoMonitor)
Když americkému architektovi Richardu Meierovi nabídli stavbu římského kostela, který by měl oslavovat dva tisíce let křesťanství, navrhl velkolepou stavbu, které dominují bílé, vzdouvající se betonové plachty. Díky nové stavební hmotě obsahující oxid titaničitý dokáže povrch budovy požírat smog, píše New York Times.
 

Hlavní investor, Italcementi Group, přišel s novým povrchovým materiálem, aby vyšel vstříc bělostným skulpturálním formám, typickým pro práci architekta Richarda Meiera. Navíc měl být nový materiál samočisticí a měl pomoci snížit náklady na údržbu budovy na minimum. Investor ale vůbec netušil, že hmota, která obsahuje oxid titaničitý (titanová běloba), dokáže také ničit znečišťující látky ze spalovacích motorů aut i z vytápění domácností. V podstatě působí velmi podobně jako katalyzátor v automobilech.

Také řada dalších firem se snaží vyvinout nátěry a omítky, které by požíraly smog a používaly by se nejenom na vnějších fasádách domů, ale například i na silnicích. Na mnoha místech Evropy a v Japonsku probíhají testy s novými materiály, které někteří vědci vítají jako jedno z dobrých řešení problémů se znečištěným ovzduším. Na druhou stranu ale mnoho odborníků zůstává skeptických, jako například Melanie L. Sattlerová z University of Texas v Arlingtonu. Podle ní je otázkou, zda by pokrytí všech fasád budov mělo nějaký zásadnější vliv na zlepšení kvality ovzduší a zda by se objem takto odstraněných polutantů vůbec projevil.

Oxid titaničitý se používal již dříve u samočisticích nátěrů nebo omítek, protože je fotokatalytický. To znamená, že sluneční UV záření nutí látky v jeho blízkosti k chemické reakci, která urychluje přirozenou oxidaci. Nově se testuje také další materiál, jenž podle firmy Italcementi dokáže rozkládat i oxid dusičitý vznikající při spalování fosilních paliv. „Teoretické práce o fotokatalýze vznikly již v osmdesátých letech, ale nikdo nebyl schopen přijít s praktickým využitím,“ říká Enrico Borgarello, ředitel výzkumu a vývoje firmy Italcementi. Podle studie této firmy mohou díky fotokatalýze poklesnout koncentrace některých látek o 20–70 %. Snížení množství znečišťujících látek je největší do výšky dvou a půl metru nad povrchem, což znamená, že chodci na ulicích zatížených automobilovou dopravou dýchají kvalitnější vzduch, když procházejí kolem takto upravených budov. V rámci jednoho testu byl použit fotokatalytický cement na úseku milánské silnice s průměrným zatížením 1 000 vozidel za hodinu. Podle testů firmy Italcementi se znečištění oxidem dusičitým v okolí snížilo o 60 %.

Ekologové i technici vývoj nového způsobu odstraňování znečištění pozorně sledují. Nicméně odborníci upozorňují, že problémem této technologie je její dlouhodobé používání. Vlastnosti fotokatalyzátoru totiž v průběhu času klesají, tvrdí Howard Liljestrand z University of Texas v Austinu.

Podle článku Elisabetty Povoledové New York Times 27. 11. 2006. Pro čtení nutná bezplatná registrace.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist