https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-na-severu-ruska-chovaji-losy-misto-krav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Na severu Ruska chovají losy místo krav

25.3.2004 14:49 | PRAHA/KOSTROMA (EcoMonitor)
Chovat losy evropské na mléko a maso místo krav se může zdát jako naprostý nesmysl, ale přesně tím se zabývají ruští biologové na vzdálených farmách postavených za sovětské éry. Pokusy s domestikací losů v Kostromě, vzdálené 360 kilometrů severně od Moskvy, započaly již před více než 40 lety. Její zaměstnanci ale přiznávají, že výsledky nejsou nijak slavné.
 

Losi se vypouštějí z ohrady na pastvu poté, co bohatě posnídají obrovské porce ovesných vloček s teplou vodou. Vedoucí experimentální farmy Nikolaj Gračev ale nabádá k pozornosti: "Není bezpečné přibližovat se blízko, přece jen jsou to divoká zvířata a každé váží kolem 500 kilogramů." Jekatěrina Goltsová, která spravuje administrativu a na farmě pracuje již devět let, mu ale odporuje: "Jsou to krásná zvířata a je mnohem zajímavější pracovat s nimi než s krávami, i když jsou nebezpečnější. Jednou jsem zrovna dojila, když na farmu přijela motorka. Losice se vylekala, skočila mi na hlavu a museli mě pak poslat do nemocnice. Pracovat se s nimi dá, musíte jen dávat pozor. Oni nikomu ubližovat nechtějí."

Paní Goltsová již několik měsíců nedostává žádný plat, jednak kvůli tomu, že chov vydělá jen na provoz a také kvůli faktu, že státní správa nezná žádnou kolonku, do které by se mohli zařadit lidé, kteří se živí získáváním mléka od divokých zvířat. "Všechno to začalo v třicátých letech, kdy Stalin prohlásil, že losi by mohli nahradit koně v jezdeckých jednotkách na severu země, vysvětluje Nikolaj Gračev. "Ukázalo se ale, že to nemůže fungovat a myšlenka hospodářského využití losů byla opuštěna." O čtvrt století později přišel Nikita Chruščev s myšlenkou na jiné využití volně žijící zvířat - nakrmit jejich masem a mlékem obyvatelstvo. "Farmy jako je ta naše začaly vznikat po celé zemi, jenže brzy se ukázalo, že losí maso je příliš drahé," dodává Gračev. "Náš chov jako jediný svého druhu přežil a naším hlavním cílem je zkoumat proces domestikace a zajišťovat pro nedalekou nemocnici mléko, které je velice účinným lékem proti střevním chorobám." Losí mléko dostává nemocnice jen několik měsíců, protože ho není možné získávat od zvířat po celý rok.

Na farmě v Kostromě se 40 zdejších samic objevuje jak se jim zachce. Většina stáda zde tráví pouze část roku, jinak se pohybuje v lesích v okolí města. V létě se ale většinou vrací do ohrady, porodit svoje mláďata. A v té chvíli začíná domestikace. Lidé nenápadně odstaví telata od matky a učí je, aby se nebála lidí a zvykla si na uzdu. Další pracovníci dojí matky a snaží se uspokojit všechny jejich mateřské instinkty. Samci se většinou zdržují v blízkém lese a do ohradu vstupují jen v době krmení. Zkrotit samce je daleko složitější, neboť na farmáře pohlížejí jako na protivníky, kteří jim odloudili jejich samice.

Chov losů je velmi drahý, stejně jako jejich mléko. Přitom místní lidé pohlížejí na zvířata jen jako na chodící zásobárnu masa a když na losy narazí, obvykle se je snaží ulovit. Proto musí farmu dvacet čtyři hodin denně hlídat ozbrojení stráž. Dalším pokusem získat finance je prodávat losy. Cena za jeden kus je 1 500 dolarů, ale dosud se jich prodal pouhý tucet, neboť zvířata potřebují ke svému životu velké území lesních porostů.

Podle článku Artyom Liss BBC Online News 22. 03. 2004


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist