https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/business-day-dobre-zpravy-o-globalnim-otepleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Business Day: Dobré zprávy o globálním oteplení

27.11.2003 12:52 | PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor)
Množství metanu, druhého nejdůležitějšího skleníkové plynu zodpovědného za globální oteplování, přestalo v horních vrstvách atmosféry narůstat. Podle australských vědců by dokonce jeho koncentrace mohla začít i klesat. Odborníci z vládní Organizace společného vědeckého a průmyslového výzkumu (CSIRO) jsou s výsledky své studie spokojeni a popisují je jako vzrušující, i když připouštějí, že nedošli k závěru proč se metan v atmosféře již nešíří.
 

Výzkum pod vedením pracoviště CISRO zabývajícím se monitoringem skleníkových plynů na jižním ostrově Tasmánie ukázal, že za poslední čtyři roky nedošlo k nárůstu metanu v atmosféře. Přitom v posledních 20-ti letech se objem tohoto skleníkového plynu v atmosféře zvětšil o 20 % a v porovnání s dobou před počátkem průmyslové výroby jde o nárůst dokonce o 150 %. "Je to velmi potěšující výsledek," říká Paul Fraser vedoucí vědec programu CISRO. Metan působí na klimatické změny 23 krát silněji než hlavní skleníkový plyn oxid uhličitý a je zodpovědný za pětinu rozšiřujících se klimatických změn v posledních 200 letech.

Horší situace je u oxidu uhličitého, který se podle výzkumu nedaří omezit a jeho objem v atmosféře stále stoupá. Metan se do ovzduší dostává především ze zemědělství při pěstování rýže, chovu ovcí a skotu, ze skládek odpadu, těžby a používání fosilních paliv, ropy, uhlí a zemního plynu, stejně tak jako se uvolňuje např. i z přírodních mokřadů. "Ačkoli nejsme schopni spolehlivě určit, proč poklesly koncentrace metanu, myslíme si, že je to díky lepšímu hospodaření při těžbě i spalování paliv a díky regeneraci velkých skládek. Když bude emisí metanu ubývat, koncentrace v zemské atmosféře začne klesat. Emise nejdůležitějšího skleníkového plynu CO2 se snižovat nedaří, naopak nadále narůstají, a to i přes snahu nejrůznějších iniciativ jako je Kjótský protokol,"dodává Fraser.

Z tohoto hlediska se zprávy o menší koncentraci metanu zdají ještě závažnější. Globální oteplení způsobené lidskou činností je zodpovědné za narůstající teplotu ovzduší a za anomálie v počasí v posledních letech. Například Francie zažila letos nejteplejší léto za posledních 150 let. Vědci z NASA varují, že tají oblasti věčného ledu na obou poléch, což je jeden z nejviditelnějších následků postupujícího oteplování. Satelitní snímky dokazují, že některé oblasti ledovců v Arktickém oceánu se zmenšují o 10 % každou dekádu již od roku 1980.

Podle textu Business Day 26. 11. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist