https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/independent-lednim-medvedum-mizi-led-pod-tlapama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Independent: Ledním medvědům mizí led pod tlapama

30.10.2003 14:30 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Satelitní zkoumání mořského ledu v Arktickém regionu potvrdilo předpoklad, že zde dochází k rozsáhlému ničení jediné přírodní lokality vhodné pro život polárních medvědů. Podle klimatologů existuje jednoznačná souvislost mezi narůstající globální teplotou a táním arktických ledových vrstev. Vědci včera oznámili prognózu, podle které nebude do sta let existovat prostor, na kterém by mohli lední medvědi lovit potravu, jestliže se situace nezmění.
 

Předcházející studie mizejícího mořského ledu vycházeli jen z menších měření prováděných sonary vojenských ponorek. Aktuální studie prokázala na některých místech v letech 1960 -1990 úbytek ledu až o 40 %, ačkoli se nedá s jistotu říci, zda nedošlo k pouhému přesunu ledových ker z jednoho regionu do druhého. Zpráva publikovaná v časopise Nature vychází z bohatého srovnávacího materiálu získaného z kosmického výzkumu. Ta potvrzuje, že tání pokračuje v posledních osmi letech a týká se celého regionu Arktických plání. Podle Seymoura Laxona z University College London zmenšení vrstev mořského ledu poukazuje k univerzálním jevům a je bez jakékoli pochyby způsobeno stoupající teplotou moře.

"Poprvé máme k dispozici data, která ukazují úbytek ledové vrstvy v celé Arktidě a poprvé můžeme dokázat jednoznačnou souvislost mezi delšími arktickými léty, vyššími teplotami a táním ledu", říká Laxon. Ledová vrstva je v průměru silná asi 2,7 metrů a v posledních 30 letech se zmenšila o 1,3 metru. Poslední zkoumání ukazují, že za osm let do roku 2001 ubylo ledu o dalších 30 cm. Ledová pokrývka Arktidy prochází během ročního cyklu velkými změnami, extrémně nízké teploty v zimních měsících a tání během léta.

Předchozí studie prokázaly, že délka arktického léta, období kdy led začne tát až do chvíle kdy opět zmrzne, se v posledních 25 letech prodlužuje. Podle Seymoura Laxona se léto protáhlo každých deset let o pět dní. A právě v zimním období, zejména v předjaří, potřebují lední medvědi ledové kry, díky nimž mohou lovit tuleně. Bernard Stonehouse z Scott Polar Research Institute v Cambridge dodává, že když led ustoupí, medvědi nedostanou příležitost nalézt potravu.

"Proměny ledové vrstvy jsou poměrně velké, proto můžeme říci o budoucnosti, že horších let bude více než těch dobrých. Pravděpodobně to bude mít velký dopad na tuleně, kteří zde žijí,"říká Bernard Stonehouse. Podle Seymoura Laxona by zmizení ledových ker kolem Arktidy ovlivnilo mořské proudění, konkrétně Golfský proud, který způsobuje relativně mírné zimy ve Velké Británii.

Podle článku Steva Connora The Independent30. 10. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist