https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ap-cisty-vodik-ano-ale-jak-ho-vyrobit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

AP: Čistý vodík ano, ale jak ho vyrobit?

18.6.2003 15:01 | PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor)
Bushova administrativa by ráda získala Evropu pro partnerství při vývoji vodíkového motoru, ale odlišný přístup k využití tepelných a jaderných elektráren komplikuje vzájemné rozhovory. V pondělí to na konferenci v Belgii prohlásil americký ministr energetiky Spencer Abraham.
 

Abraham načrtl politiku Spojených států, která počítá s využíváním obnovitelných zdrojů energie jako vítr nebo sluneční záření. V krátkodobém hledisku však bude nutné využívat jaderné reaktory a tepelné elektrárny k výrobě vodíku. Podpora alternativní výroby energie je přesto vysoká, polovina peněz určených na vývoj vodíkového pohonu, něco kolem 1,7 miliardy dolarů, zahrnuje výzkum obnovitelných zdrojů.

"Chápeme to jako výzvu, jak vyřešit problém pevných paliv. Doufám, že v budoucnu se bude dařit vyrábět vodík technologií, která nebude produkovat škodlivé emise," řekl Abraham. Někteří představitelé Evropy se obávají, že Spojené státy jsou ještě příliš daleko od významného využívání obnovitelné energie, zatímco EU chce na alternativních zdrojích výrobu vodíku postavit. Jak Spojené státy tak Unie mají představu, že vodíkové palivové články odstraní znečišťující uhelné elektrárny a auta přestanou jezdit na benzín. Vodíkové motory využívají vodík a kyslík k výrobě energie a jejich jediným vedlejším produktem je čistá voda.

Ochránci životního prostředí varují, že abychom mohli hovořit o skutečně čistém provozu, musí pocházet vodík ze zdrojů, které nevytváří žádné emise. Podle nich je jediným možným řešením využití obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné a solární elektrárny. Většina evropských představitelů s tímto argumentem souhlasí. Státy EU se zavázaly, že do roku 2010 bude 22 % její elektřiny a 12 % energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

Bushova administrativa se dodnes neodhodlala k žádnému právně závaznému nařízení, které by určovalo, jaké zdroje využívá americká energetika. "Někteří lidé z Evropy se obávají, že mezinárodní program pod vedením USA může znamenat ve skutečnosti odklon od výzkumu alternativních zdrojů energie," komentuje situaci Jeremy Riftkin, poradce EU pro využití vodíku. Riftkin označil iniciativu americké administrativy za "Trojského koně", který v sobě skrývá jaderný průmysl. "Evropská unie chápe, že více vodíku bude v krátkodobém horizontu získáno pomocí fosilních paliv, dlouhodobý plán však spoléhá na vzrůstající podíl obnovitelných zdrojů," dodal Riftkin.

Ve zprávě zveřejněné na konferenci v Bruselu, předpokládá EU přechodnou dobu, kdy bude vodík vyráběn za pomocí uhlí, zemního plynu a ostatních fosilních paliv. O využití jaderné energie se zpráva nezmiňuje.

Podle článku Associated Press 16. 06. 2003


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist