https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/msnbc-bily-dum-aby-lesy-nehorely-pokacime-je
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MSNBC: Bílý dům - Aby lesy nehořely, pokácíme je

22.5.2003 15:36 | NEW YORK (EcoMonitor)
Bílý dům v úterý vytáhl do boje proti přírodním požárům, které loni sužovaly lesy patnácti států. Nový zákon počítá s kácením lesů na ploše více než 20 miliónů akrů. Prezident Bush návrh podpořil, stejně tak prošel Kongresem a nyní se čeká na rozhodnutí Senátu.
 

"Nejasné kompetence jednotlivých úřadů a špatná politika lesního hospodářství chránila lesní odborníky mnoho let před tím, aby dělali dobře svoji práci, tedy udržovali naše lesy zdravé a bezpečné", řekl prezident Bush. "Letos sice situace vypadá lépe, ale to ještě neznamená, že přestaneme být opatrní a že lesní porosty již nejsou vystaveny nebezpečí katastrofálních a velmi nákladných požárů. Demokraté spolu s ochránci životního prostředí se ale obávají, že novela zákona bude v praxi znamenat, že dřevařské firmy budou kácet pouze kvalitní vzrostlé stromy na velkých plochách a obyvatele před nebezpečím ohně ve skutečnosti vůbec nijak neochrání. "Je to jen další důkaz toho, jak Bushova administrativa válcuje ochranu životního prostředí", hodnotí Tammy Baldwin poslankyně Kongresu za stát Wisconsin. "Nastal čas pro ty, kteří chápou jak důležitá je ekologie pro budoucí generace, aby se postavili na odpor."

V úterý Bush označil legislativní změnu za "veřejný zájem" jak minimalizovat lesní požáry, které devastovaly západ Spojených států v posledních letech. Aktivisté se brání strategii kácení a označují ji za falešnou. Podle nich povede jen k velkému nárůstu komerční těžby dřeva. Bílý dům nazval desetiletí ochrany lesních porostů jako období "intenzivní politiky, která se minula účinkem a vytvořila z našich stromů jen palivo pro budoucí ohně". Podle amerického prezidenta je nový zákon postaven na dohodě vědců, biologů, lesníků a požárních specialistů. Připomněl, že v pěti státech na západě USA - v Oregonu, Washingtonu, Idahu, Montaně a Kalifornii - od roku 1989 zmizelo 47 000 pracovních míst při těžbě dřeva a kolem čtyř set pil muselo být uzavřeno.

Hlavní bitva o zákon se očekává v Senátu počátkem srpna, kdy bude poprvé předložen k jednání. Skupiny ochránců přírody mají devadesát dní na to, aby lobovaly v jeho neprospěch. Podle jejich názoru by pomohlo místo většího kácení, spíše chránit domy v zalesněných oblastech. V loňském roce, když došlo k nejhorším požárům za posledních padesát let na ploše sedmi miliónů akrů, jich bylo zničeno 815. "Zákon využívá strachu z ohně a před ochranou přírody dává přednost komerční těžbě", říká mluvčí The Heritage Forest Campaign aliance ekologických organizací. "Není to nic jiného, než falešná hra se strachem americké veřejnosti."

Podle článku Miguela Llanose MSNBC 20. 05. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist