https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/test-mlade-fronty-dnes-levne-prostredky-na-nadobi-myji-draze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Test Mladé fronty Dnes: Levné prostředky na nádobí myjí draze

26.1.2006 13:58 | PRAHA (EkoList)
Mladá fronta Dnes ve své pravidelné rubrice testů v listopadu loňského roku zveřejnila výsledky testu čistících prostředků na nádobí. Vítězně z něj vyšly dva prostředky: Cif Dishwash, který si poradil s největší kupou špinavých talířů, a Lena natur, která za ním nijak nezaostávala a kromě toho má jako jediná přesné dávkování. Lena natur je také nositelka ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek.
 

Lena natur
Lena natur je nositelka ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek.
Foto: Martin Mach/EkoList

Test 16 prostředků na nádobí prokázal, že levný výrobek může mýt nádobí dráž než ten, který stojí víc. Ukázalo se, že ani jeden z 16 zkoumaných prostředků nedráždí kůži. Pro lidi se zdravou kůží jsou tedy bezpečné, člověk s citlivou kůží by měl pochopitelně při mytí nádobí používat rukavice.

Další poznatek testu: když se budete držet dávkování, které doporučuje výrobce, moc toho neumyjete. Většina výrobců z neznámých důvodů (snad aby prostředek působil účinněji - stačí přece jedna lžička) doporučují nižší dávky, než jaké jsou třeba k dokonalému mytí. Výjimku tvoří pouze Lena Natur, která má přesně takové dávkování, jaké má mít, a Ultra 2000, která je má dokonce vyšší.

Test Mladé fronty Dnes také ukázal, že levné prostředky nejsou tak levné, jak se to může jevit při nákupu. Například Brelan, který nestojí ani deset korun, myje dráž než prostředek s pětkrát vyšší cenou. Nejlépe v cenovém srovnání obstál německý přípravek W5 z obchodů Lidl. Stovku talířů dokáže umýt zhruba za korunu, tedy třikrát levněji, než je průměr. Tak dobrý poměr mezi výkonem a cenou neměl žádný z testovaných prostředků. Proto si vysloužil titul Výhodný nákup.

Test prokázal, že o kvalitě umytí nerozhoduje množství prostředku, ale obsah sušiny, který je u každého výrobku jiný. Zákazník ho bohužel v obchodě nepozná. Určité vodítko pro výběr přece jen máme: čím je prostředek hustší, tím menší dávku potřebujete.

"Nemusí to platit vždy, ale hodně tekuté prostředky jsou přinejmenším podezřelé," říká David Nedoma. "Čím je prostředek řidší, tím víc musíte dávkovat, ale pak už vlastně není tak výhodný."

Kompletní výsledky testu naleznete na stránkách MF Dnes. Test zpracovala pražská laboratoř Technického zkušebního ústavu stavebního, akreditovaná pro prací a čisticí prostředky.

Ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek je certifikát garantovaný Ministerstvem životního prostředí. Logo Ekologicky šetrného výrobku nese pro spotřebitele jednoduchou informaci: tento výrobek je šetrnější k životnímu prostředí než jiné podobné výrobky. Zde naleznete seznam druhů výrobků, které mají Ekologicky šetrný výrobek. Seznam všech oceněných výrobků pak zde.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

OS

Olga Stránská

12.3.2015 19:07
Dobrý den,

běžné čistící prostředky jsou často dráždivé. Je lepší používat takové, které jsou šetrné k nám samotným i k přírodě. Něco jde vyrobit doma, ale něco je lepší koupit - ekologické samozřejmě. Dobré zkušenosti mám se značkou Eurona by Černý - více zde http://www.eurona-cerny.cz/eurona-cerny-recenze-a-zkusenosti/ kde jsou různé recenze.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist