https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-velryby-a-delfini-blizko-vyhynuti-varuji-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Velryby a delfíni blízko vyhynutí, varují vědci

15.5.2003 15:13 | PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor)
Některé druhy delfínů, velryb a sviňuch jsou blízko vyhubení. Vědci odhadují, že by mohly vymizet během příštích deseti let. Varování pochází od mezinárodní skupiny odborníků ze Světového svazu na ochranu přírody (IUCN). Vědci, kteří se zabývají životem kytovců, říkají, že druhy jako baiji (Delfínovec čínský) pravděpodobně nepřežijí následujících deset let.
 

Ale i ostatní malí kytovci a některé druhy velryb jsou vystaveni nebezpečí. Hovoří o tom zpráva "Delfíni, velryby a sviňuchy: 2002-2010 Plán pro záchranu světových kytovců". Je to již třetí zpráva, kterou během posledních patnácti let zveřejnila odborná skupina na kytovce (CSG) IUCN.

Ve světě existuje 86 známých druhů kytovců, od velryb žijících v hlubokých mořích až po malé a dnes již málo vídané druhy říční, které známe ze severní Asie a Latinské Ameriky. Dr. Randall Reeves, ředitel CSG říká: "Některé druhy velkých kytovců jako plejtvák obrovský, vorvaň tuponosý, velryba černá nebo plejtvák dlouhoploutvý (keporak) je také potřeba pečlivě sledovat, i když naše zpráva se zaměřila především na malé a méně známé druhy. Tito kytovci, žijící v rozvojových zemích, jsou skutečně na pokraji vyhynutí,". Zpráva CSG říká, že člověk je velmi blízko od vyhubení některých druhů. Naděje na jejich záchranu však stále existuje. Villiam Perrin z CSG dodává: "Zdá se nepravděpodobné, že by baiji přežil, když plán záchrany je připravován na osm až deset let dopředu."

Baiji, (Delfínovec čínský) sladkovodní delfín žijící v povodí čínské řeky Chung-che, je nejohroženějším kytovcem na světě. Podle výzkumů z let 1985 a 1986 se počet odhadoval na 300 kusů, v období 1997 a 1999 se prokázal výskyt pouze 21-23 jedinců. Dalšími velmi ohroženými druhy jsou vaquita (sviňucha kalifornská) a několik lokálních populací delfínů a velryb, všechny označeny na Červeném seznamu IUCN jako kriticky ohrožené. V pořádku nejsou ani stavy velryb žijících v teritoriu severní polokoule, jako plejtvák obrovský nebo keporak.

Rozmanitost druhů kytovců, stejně jako biodiverzita světová se rozpadá, a proto je potřeba zdvojnásobit úsilí na jejich záchranu, uzavírá zpráva. Je potřeba zakázat zabíjení některých kytovců pro maso a kontrolovat jejich přirozené nepřátele. Zvířata nesmějí umírat po tom, co se chytí do rybářských sítí, nebo po kolizi s lodí.

Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 14. 05. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist