https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zplodiny-v-ovzdusi-zpusobuji-rakovinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zplodiny v ovzduší způsobují rakovinu

25.4.2003 13:37 | PRAHA (EkoList)
Kvalita ovzduší v ČR se v posledních deseti letech podstatně zlepšila. Přesto u nás stále zůstávají silně znečištěná místa. Lokality, kde lidé dýchají znečištěný vzduch, i zdroje znečištění se ovšem změnily. Poslední výzkumy navíc prokázaly, že špinavý vzduch je příčinou mnoha nemocí včetně rakoviny.
 

Podle údajů Ministerstva životního prostředí (MŽP) bylo v roce 1990 velmi silně znečištěno téměř 30 % ovzduší v ČR. Mezi nejhůře postižené oblasti patřily Krušné hory, severní Čechy, Ostravsko, Opavsko, Karvinsko, Novojičínsko, Olomouc, Plzeň, Karlovy Vary, Zlín, Praha, Mladá Boleslav a Nymbursko. V ostatních místech republiky bylo znečištěné nebo mírně znečištěné ovzduší. Z měření Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že čisté nebo téměř čisté ovzduší tehdy v ČR neexistovalo.

V Praze není blaze
O osm let později klesl podíl velmi znečištěného ovzduší na pouhé půlprocento. Stalo se tak především díky odsíření elektráren, plošné plynofikaci a omezení těžby hnědého uhlí. V současné době je u nás velmi znečištěno kolem 2 % ovzduší. Nejhorší vzduch z celé republiky dýchají lidé v Praze. V ostatních velkých městech, například v Plzni, Hradci Králové, Brně, Karviné, Ostravě, Teplicích a Mostu, je ovzduší silně znečištěné.Hlavní podíl na znečišťování ovzduší mají v současné době lokální topeniště a především nárůst automobilové dopravy. Právě zplodiny ze spalovacích motorů jsou hlavní příčinou špatného ovzduší v hlavním městě. Nyní se pravidelně měří kvalita ovzduší v Teplicích a v Praze-Smíchově a v Praze-Libuši. Výsledky měření ukazují, že rozdíl mezi centrem Prahy a okrajovými částmi není nijak propastný. Lidé žijící v okrajových částech Prahy však dýchají lepší vzduch než obyvatelé Teplic.

Auta jako cigarety
Podle nedávno zveřejněných výsledků výzkumu českých vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR a Zdravotního ústavu v Kolíně může mít znečištěné ovzduší na lidské zdraví podobné účinky jako tabákový kouř. Čím více času tráví lidé v ulicích, kde je hustá automobilová doprava, tím více se zvyšuje riziko jejich onemocnění rakovinou. Zplodiny z aut obsahují karcinogenní látky, jejichž účinky jsou podobné vlivu tabákového kouře.Souvislost mezi nečistým ovzduším a rakovinou dokázali vědci při výzkumu, který se uskutečnil před dvěma lety. V únoru a v červnu chodilo po Praze 120 lidí, kteří měli na těle umístěný zvláštní přístroj, odběrovou sondu s filtrem. Ta nasávala týž vzduch, jaký dýchali lidé. Na filtru se usazovaly sledované škodliviny. Každý večer vědci odebrali těmto lidem krev, aby zjistili vliv škodlivin na zdraví.

Nejvyšším rizikům byli vystaveni ti, kteří se venku pohybovali osm hodin denně. Modelovou skupinu tvořilo 60 strážníků pohybujících se v centru Prahy. Ostatních 60 dobrovolníků naopak trávilo venku pouze 10 % času, zbytek dne pobývali v uzavřených prostorech. "Zjistili jsme, že strážníci dýchali dvakrát více škodlivin než ostatní," řekl koordinátor výzkumu Radim Šrám z Akademie věd. Negativní dopad na lidské zdraví způsobují tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Tyto karcinogenní látky způsobují poruchy chromozomů. "Je dokázáno, že čím více poruch chromozomů člověk má, tím větší je pravděpodobnost, že onemocní rakovinou," tvrdí Šrám. Právě v krvi strážníků bylo objeveno více poruch než u lidí, kteří byli většinu dne uvnitř. Stejně tak byly u strážníků zaznamenány poruchy DNA, které vedou ke vzniku nádorového bujení.

Větší riziko hrozí dětem
"Zvýšeným rizikům jsou ale vystaveni všichni, kdo se pohybují v městských ulicích," upozorňuje Šrám. To však neznamená, že lidé pohybující se v ulicích automaticky onemocní rakovinou. Dopady aromatických uhlovodíků se většinou projevují až po 20 letech. V místnostech je průměrně o polovinu méně škodlivin než v ulicích. To ale neplatí o prostorách, kde se kouří. "Tam je naopak koncentrace PAU několikanásobně vyšší," uvedl Šrám. Z výpočtů odborníků vyplývá, že špatné ovzduší zapříčiňuje zhruba 70 onemocnění rakovinou na sto tisíc obyvatel. Mnohem větší riziko ale hrozí dětem. Znečištěné ovzduší způsobuje onemocnění u 4 % dětí.

Výzkum zaměřený na souvislost mezi rakovinou a ovzduším by měl pokračovat i letos, pokud na něj uvolní peníze Ministerstvo životního prostředí. Jeden takový výzkum stojí kolem 14 milionů korun. "Naše výzkumy jsou unikátní a je o ně velký zájem i v zahraničí, byly publikovány v časopise Environmental Health," upozorňuje Šrám.

Markéta Kutilová
Autorka je redaktorkou Lidových novin

Článek je převzat z tištěného EkoListu, číslo duben 2003.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist