https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavbu-vetrnych-elektraren-jindrichovice-odlozi-na-jaro
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavbu větrných elektráren Jindřichovice odloží na jaro

17.11.2002 12:11 | JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (okres Liberec) (ČIA)
Stavbu dvou větrných elektráren o společném výkonu 1200 kilowatt, která měla být zahájena ještě letos, odloží obec Jindřichovice pod Smrkem na jaro příštího roku. Starosta Jindřichovic Petr Pávek dnes ČIA potvrdil, že projekt za 62 milionů korun je již finančně zajištěn. "Důvodem odkladu je skutečnost, že se kvůli povodním zpozdilo čerpání dotací a základy pro téměř sedmdesátimetrové stožáry elektráren nemůžeme stavět při současném počasí," řekl Pávek.
 

Obec se bude na náročném projektu podle Pávka podílet pouze 15 procenty. Ze Státního fondu životního prostředí získala třicetiprocentní dotaci a má také zajištěn výhodný úvěr na 40 procent nákladů s dobou splatnosti 12 let. Zbytek dofinancuje jako dodavatel stavby německá společnost Enercon a po určitou dobu si ponechá část zisku.

Enercon ovládá zhruba 15 procent světového trhu v oblasti větrných elektráren. Je třetím největším výrobcem těchto zařízení v Evropě a výstavbu jindřichovických elektráren považuje podle Pávka za svůj pilotní projekt v ČR. Návratnost projektu odhadují odborníci na devět let. Pokud se elektrárny osvědčí, chce obec vystavět ještě další dvě.

Obec chtěla původně postavit dvě elektrárny o celkovém výkonu 2000 kilowatt za zhruba 84 milionů korun. Svůj záměr ale přehodnotila, protože na tento typ elektráren by musela čekat tři roky. Větrné elektrárny by měly podle Pávka pokrýt spotřebu elektrické energie čtyř obcí Frýdlantského výběžku sdružených v mikroregionu Sever českého severu (SeCeSe) ve Frýdlantském výběžku, který sdružuje kromě Jindřichovic ještě obce Krásný Les a Horní a Dolní Řasnice.

Po kotelně na biomasu, která funguje v Jindřichovicích od letošního ledna, jsou větrné elektrárny dalším krokem mikroregionu k zajištění energetické soběstačnosti. Nezávislost území na dodávkách energií si podle odhadů vyžádá celkovou investici kolem 240 milionů korun. Patří do něj například provoz na výrobu granulí z biomasy pro kotelnu. Projekt tak podle Pávka zajistí nejen dodávky energií, ale vytvoří nová pracovní místa a přispěje ke zlepšení krajiny. V mikroregionu žije nyní asi 1800 obyvatel a nezaměstnanost dosahuje místy více než 20 procent.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist