Čeština: [ Windows   ASCII   Mac   Latin2   Unix ]    E-mail: ekolist@ecn.cz
Novinky  O nás  Technické rady  Mapa stránek  EkoList by Wire

Zeměkoule  Nejnovější
 zprávy
Logo EkoListu po drátě
Na této stránce najdete "konzervovanou" podobu naší hlavní stránky, jak vypadala během bitev v pražských ulicích 26. září 2000.
Obvyklou hlavní stránku zpravodajství EkoListu po drátě najdete na adrese http://www.ekolist.cz/index.stm.


26.září 2000
22:02 Na Václavském náměstí je opět klid.
21:56 Na Václavském náměstí bylo uzavřeno metro a policie rozhání demonstranty dělbuchy.
21:48 Ministr vnitra Stanislav Gross zhodnotil na večerní tiskové konferenci dnešní práci všech policistů jako profesionální a nepřipustil žádná pochybení.
21:20 Podle ČTK se k Výstavišti, odkud se rozcházejí hosté z recepce, kterou pořádal český premiér Miloš Zeman, stáhlo několik set demonstrantů.
21:15 V horní části Václavského náměstí je klid, policisté hlídají magistrálu.
21:00 Policisté prý uzavřeli Bělehradskou ulici, kde několik demonstrantů demolovalo budovu IPB.
20:45 Z horní části Václavského náměstí jsou demonstranti vytlačováni na obě strany magistrály.
20:35 Na Václavském náměstí u sochy Svatého Václava probíhají ostré šarvátky mezi demonstranty a policií. Anarchisté po policistech metají, co jim přijde pod ruku, policisté jim to házejí zpět. Demonstrantům se snaží čelit asi sto policistů. Začínají vybuchovat po domácku vyrobené zápalné láhve a dýmovnice.
20:31 Policisté začali vytlačovat demonstranty z Václavského náměstí směrem k Národnímu muzeu. Aktivisté se snaží prostor rychle opustit. Je potvrzena zpráva, že demonstranti rozbili také výlohy firem Kentucky Fried Chicken a C&A na Václavském náměstí.
20:27 Demonstranti rozbili výlohu firmy McDonalds u obchodního domu Bílá labuť na Václavském náměstí. Podle rozhovoru mezi demonstranty je "dalším v plánu" McDonalds ve Vodičkově ulici.
20:23 "První dojmy? Jsem hlavně rád, že jsem venku," řekl nám Jan Bouchal cestou z policejní stanice do redakce. Jeho příjezd očekáváme každou chvíli, pokud to bude časově možné, zúčastní se Jan Bouchal tiskové konference na ministerstvu vnitra ve 21:00.
20:15 Podle našeho reportéra dvě stě až tři sta anarchistů posedává na Václavském náměstí. Policisté zatím nezasahují, ale podle našich informací nelze zásah vyloučit.
19:44 Reportér EkoListu Jan Bouchal byl po šesti hodinách v policejním antonu a později v cele předběžného zadržení propuštěn s tím, že teprve v okamžiku propuštění mu bylo sděleno, že byl předveden k podání vysvětlení jako možný svědek trestného činu. Policie mu sdělila, že v případě, že mu byl při zadržení poškozen digitální fotoaparát, či jiná technika, má kontaktovat MV ČR. Jan Bouchal podal tuto zprávu z místního oddělení Policie v Soukalově ulici.
19:01 Zákaz vycházení z Kongresového centra byl kolem 18:30 zrušen, účastníci zasedání MMF a SB začínají houfně odjíždět metrem. Přesunují se do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Demonstranti míří na Výstaviště také. Očekává se tu poslední dnešní demonstrace.
18:54 Jiří Suttner z tiskového oddělení Policejního prezídia slíbil, že konkrétní informace o osudu redaktora EkoListu Jana Bouchala Policie ČR zveřejní nejdéle na dnešní tiskové konferenci ministra vnitra Stanislava Grosse ve 21:00 v budově MV ČR.
18:53 Syndička Syndikátu novinářů Irena Válová informovala EkoList, že podle jejích informací byl Jan Bouchal skutečně předveden na policejní oddělení Praha 4-Bráník "k podání vysvětlení". Irena Válová je přesvědčena, že Jan Bouchal bude, podobně jako Francoise Gelain, v nejbližší době propuštěn.
18:50 Na základě informace, kterou redakci EkoListu poskytlo v 18:30 místní oddělení Policie Praha 4, Soukalova ulice, je možné, že redaktor EkoListu Jan Bouchal je mezi zadrženými na tomto oddělení. Policie slíbila, že věc prošetří a ozve se nám telefonem. Dosud se tak nestalo. Informaci EkoListu poskytl policista číslo 248159, který se omluvil, že Policie ČR neposkytuje jména policistů.
18:45 U Národního muzea demonstranté zablokovali oba proudy Severojižní magistrály a postavili na ní barikády. Přístup ke Státní opeře, kde se měl dnes večer konat kulturní program pro účastníky oficiálního zasedání MMF a SB, je tak prakticky zablokován. Náš zpravodaj hlásí, že na místě je málo policistů. Na budově Státní opery visí antiglobalizační transparent.
18:17 O osud reportéra EkoListu Jana Bouchala a redaktorky belgické rozhlasové stanice RTBS se začal zajímat Syndikát novinářů ČR. Podařilo se zjistit, kam byli oba odvezeni. Podle dosud neověřěné informace již belgická novinářka Francoise Gelain podepsala protokol a byla propuštěna. O osudu Jana Bouchala zjišťujeme bližší informace.
18:13 U hotelu Corinthia Towers v těsné blízkosti Kongresového centra začala policie zatlačovat novináře do budovy hotelu. Podle informací našeho zpravodaje přijelo několik policejních vozů s asi dvěma sty policistů.
18:11 Podle Občanských právních hlídek dnes odpoledne policie na Ostrčilově náměstí v Praze 4 bezdůvodně napadla šestačtyřicetiletého muže.
18:08 Náš zpravodaj v Kongresovém centru hlásí, že byl vyhlášen zákaz vycházení z Kongresového centra. Účastníky jednání, kteří se nacházejí před budovou, policie zatlačuje dovnitř.
18:06 Demonstranti ustupují a dělí se na dva průvody. Jeden míří k budově Státní opery, druhý k hotelu Corinthia Towers.
18:00 Demonstranti se nemohou domluvit na dalším společném postupu. Přispívá k tomu jazyková bariéra.
17:58 Demonstranté v ulici Na Pankráci křičí: "No violence! Sit down, please!" (žádné násilí, posaďte se), ale někteří stále stojí. Policie se zřejmě připravuje zasáhnout.
17:49 Na ulici 5. května je zhruba tisícovka demonstrantů a kordon policejní zásahové jednotky. Je tam zatím klid, ale někteří demonstranté začínají sbírat dlažební kostky. Podle reportérky EkoListu se schyluje ke konfliktu.
17:43 Ulice Marie Cibulkové a Sinkulova jsou plné demonstrantů, kteří jsou ze tří stran obklíčeni zásahovou jednotkou policie. Ta používá k jejich rozhánění obrněný transportér a vodní děla.
17:33 V ulici Marie Cibulkové policie rozhání demonstranty vodními děly. Jedna dívka byla zatčena, na místě leží krvácející mladý muž. Policisté jsou velmi nervózní a nedaří se jim dohodnout se na společeném postupu.
17:30 U budovy Státní opery nedaleko Václavského náměstí se shromáždilo kolem tisíce demonstrantů. V dohledu není větší počet policistů, zatím je relativní klid.
17:20 Podle reportérů EkoListu byl zásah u stanice metra Vyšehrad velmi tvrdý.
17:15 V Legerově ulici drží řečtí komunisté taxi obsazené několika lidmi v oblecích, které mylně považují za finačníky. Policie se snaží taxislužbě uvolnit cestu.
17:09 Ve stanici metra Vyšehrad policisté demonstranty rozehnali. Aktivisté se přesunuli do parku pod Nuselský most.
17:08 Automobil, který Na Výtoni hořel, se podařilo uhasit.
17:02 Ekologická organizace Děti Země protestuje proti zatčení redaktora EkoListu Jana Bouchala. "Zatčení redaktora EkoListu považujeme za skandální," oznámil novinářům předseda organizace Jindřich Petrlík.
17:00 Občanské právní hlídky hlásí, že policisté použili při zásahu dlažební kostky. "Nešlo o náhodný exces, ale o systematický útok, při němž bylo ze strany policistů použito několik desítek kamenů," tvrdí OPH.
16:58 Na Výtoni hoří na tramvajových kolejích automobil. Patřilo náhodnému občanovi, kterého demonstranti zastavili, přinutili ho vystoupit, poté automobil převrátili a jeden z demonstrantů, odhadem stár třináct až patnáct let, automobil podpálil.
16:53 Velké množství novinářů v tiskovém středisku Kongresového centra začalo s napětím sledovat události v ulicích a přestalo mít zájem o oficiální dění na zasedání.
16:42 Provoz metra na trase C byl obnoven. Demonstranti prý házeli předměty i na projíždějící vlak metra. Pod Nuselským mostem je klid.
16:40 Policisté vytlačují aktivisty z prostoru kolem Café Vyšehrad.
16:38 Policejní kordon blokuje železniční trať z Prahy-Vyšehrad do Prahy-Smíchova v oblasti ulice Na Výtoni. Demonstranti ohnutým zábradlím zablokovali průjezdy pod železničním viaduktem.
16:30 Část demonstrantů se přesunuje na Václavské náměstí.
16:20 Před Café Vyšehrad přímo ve stanici metra Vyšehrad házeli demonstranti na policii vajíčka. Policie stáhla z Nuselského mostu jedno vodní dělo před Café Vyšehrad.
16:17 Asi dvě stovky demonstrantů se shromáždily přímo před Café Vyšehrad. Podle našeho zpravodaje v Kongresovém centru je policie obklíčila. Metro na trase C nejezdí mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Kačerov, dále metro pouze projíždí stanicemi Náměstí Míru, Můstek, Muzeum, Staroměstská a Národní třída. Tramvaje nejezdí v Nuslích a po pravobřežních komunikacích.
16:08 Podle našeho redaktora stojí barikády také na Podolském nábřeží a ve Vratislavově ulici, kde demonstranti vytrhali zábradlí a použili je na stavbu barikád.
15:58 Z Nuselského mostu už odešla většina demonstrantů. Na místě podle našeho zpravodaje zbylo už jenom několik lidí, kterým se v pěkném počasí nechce pryč. Na policejní výzvy k rozchodu nereagují.
15:57 Dochází k dalšímu střetu mezi policisty a demonstranty v ulici Marie Cibulkové.
15:50 Podle naší zpravodajky pražská městská policie čichá k lahvím, z nichž demonstranti pijí, a kontroluje jejich obsah. Reportérka říká, že demonstranti jsou velice agresívní a nahánějí strach.
15:35 Mírnější aktivisté z YA BASTA! se toulají po Praze, radikálnější se stahují do Sekaninovy ulice. Ta je přehrazena kordonem policistů.
15:30 Demonstranti odcházejí pryč od Nuselského mostu. Je tu klid.
15:27 Policisté přeběhli hořící barikádu v Sekaninově ulici a zahánějí demonstranty.
15:24 V ulici Na Slupi utvořili demonstranti barikády, k jejichž stavbě použili mimo jiné strhané billboardy. Většina aktivních demonstrantů hovoří italsky. Proti barikádě stojí policisté s plexisklovými štíty a je očekáván zátah zásahové jednotky. V místě hoří kontejnery. Demonstranti zaútočili dlažebními kostkami na projíždějící civilní dodávku.
15:23 Na dětském hřišti a v parku pod Nuselským mostem hoří hromada plastových kontejnerů. Demonstranti jsou ve skupinkách roztroušeni po parku a vypadají rozpačitě.
15:15 Někteří demonstranti z Nuselského mostu zřejmě vyrážejí zpět směrem k náměstí Míru. Na mostě je v tuto chvíli klid.
14:55 Z Ostrčilova náměstí policisté vytlačili demonstranty.
14:42 Policie vytlačila demonstranty na trať vlaku pod Nuselským mostem, kde aktivisté kameny vytloukli okna projíždějící lokomotivy. Policisté používají mimo jiné slzný plyn a dělbuchy.
14:39 Pod Nuselským mostem jsou demonstranti policií vytlačováni směrem k Albertovu. Policie používá obrněný transportér, slzný plyn. Jižně od Kongresového centra ničí demonstranti automobily.
14:36 Aktivisté z YA BASTA! na Nuselském mostě v intervalech nabíhají na policisty a útočí na jejich štíty tyčemi. Několik demonstrantů je zde zraněno, ale podle našich informací si tato zranění způsobují sami při konfliktech s policií.
14:27 Na Nuselském mostě je jeden směr zablokován aktivisty z organizace YA BASTA!, druhý směr je zablokován mladými řeckými komunisty. Z obou táborů občas vyletí klacky směrem k policii. Ta zatím vyčkává a nijak nereaguje.
14:24 Pod Vyšehradem policie nasadila zásahovou jednotku a obrněný transportér. Policie fyzicky napadá a z Krokovy ulice vyhání novináře. Z této ulice se snaží vytlačit také demonstranty.
14:00 Demonstranti se přesouvají z ulice Lumírovy do ulice Slavojovy. Na Nuselském mostě v tuto chvíli klid, policie vyzývá demonstranty k odchodu a další setrvání na místě prohlašuje za nezákonné.
13:54 Na Nuselském mostě aktivisté z YA BASTA! vytvořili proti policejnímu kordónu vlastní kordón z lidských těl. Ostré střety.
13:41 Reportéři nás žádají, abychom sehnali záchrannou službu pro člověka ležícího v bezvědomí ve Slavojovově ulici. Jim se to přímo z místa nedaří.
13:30 Policie rozehnala slzným plynem demonstraci na Ostrčilově náměstí, aktivisté ustupují.
cca 13:15 !!! Náš reportér, který sledoval střet policistů a demonstrantů v ulici Na Bučance, byl při práci zatčen. Právě ve chvíli, kdy se oblečen do oficiální červené novinářské vesty snažil fotografovat, byl hrubě fyzicky a slovně napaden policisty. Přitom do něj policisté kopali. Poté, co se bránil tím, že je novinář, odpověděli mu policisté: "Ty zasranej hajzle, drž hubu, myslíš si, že je to sranda." Srazili mu k zemi fotoaparát, který pravděpodobně rozbili. Reportér EkoListu Jan Bouchal, č. akreditace na zasedání MMF a SB 223200-00, č. novinářské vesty 350 (nebo 352), je dosud držen v policejní dodávce v ulici Na Bučance s pouty na rukou! EkoList okamžitě uvědomil Občanské právní hlídky a tiskový odbor Policie ČR. !!!
13:12 Asi tisíc lidí rozebírá v Lumírově ulici pod Nuselským mostem zeď a dlažbu okamžitě je používají jako střelivo.
13:06 Policisté začali do davu pod Nuselským mostem střílet dýmovnice a slzný plyn.
13:02 Italové z organizace YA BASTA! začínají rozebírat zátaras na Nuselském mostě.
13:00 Policie se začíná stahovat a utíká před deštěm dlažebních kostek a kamení.
12:58 Demonstranti házejí na policisty dlažební kostky a zápalné láhve. Policisté odpovídají vodními děly. Reportérka EkoListu hlásí první raněné.
12:57 Reporérka EkoListu hlásí zpod Nuselského mostu na konci Lumírovy ulice velký oheň.
12:55 Na Nuselském mostě se italští demonstranti v bílých kombinézách snaží prorazit policejní kordon.
Ve 12:32 hlásí naši reportéři, že demonstranti dorazili k ústí Nuselského mostu. Vpředu jsou členové YA BASTA! v bílých kombinézách. Nuselský most je uzavřen, jsou tu policejní zátarasy, tři transportéry, hasiči s vodním dělem a množství dalších policejních i vojenských aut. Policisté v plynových maskách upozorňují demonstranty na transparentech v češtině, angličtině a němčině, že jejich demonstrace nebyla povolena a vyzývají je takto k odchodu. Podle zatím nepotvrzené zprávy je rozbitá výloha u restaurace McDonalds na Václavském náměstí.