https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-jsem-vykopal-jamu-na-nadrz-pro-destovou-vodu.rucne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak jsem vykopal jámu na nádrž pro dešťovou vodu. Ručně

30.4.2020 12:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bagr k nám na pozemek nezajede, kopat musíme ručně.
Bagr k nám na pozemek nezajede, kopat musíme ručně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Balcar
Koronavirus ani politická situace mě zdaleka nezneklidňují tolik, jako jiný vážný problém. Sucho.
 

Jednotlivec sucho sám nevyřeší, ale něco málo může udělat skoro každý. Tímto článkem chci motivovat k akci všechny, kdo mají domek se střechou a okapy.

My jsme si u přesně takového domu vykopali nádrž na dešťovou vodu. A není to až tak děsná věc, ani finančně, ani pracovně. Prostě na měsíc vynecháte posilovnu, dohodnete si v rodině (nebo jinde) brigádníky, vezmete lopatu a vykopete díru. Dáte si trochu do těla, ale také u toho užijete zábavu.

V našem případě jsme řešili, zda zachytíme z našich střech všechnu vodu. Ale okapové svody jsou na obou stranách velké zahrady a znamenalo by to kopat nádrže dvě. Rozhodli jsme se, že budeme chytat vodu jen z jedné části střechy.

Do země jsme usadili nádrž na 3,3 kubíku vody. Velmi doporučuji koupit nádrž již osazenou se vším všudy (nátoky, těsnění, čerpadlo, dekl), protože to firmy umí a není s tím zbytečná práce. Finančně na tom neušetříte.

Do nádrže teče voda z ca 80 m2 střechy, podle letitých statistik nateče asi 40 kubíků ročně. A tahle voda prostě od nás už neodteče bez užitku. V ceně vodného a stočného je to úspora asi 3 tisíce korun ročně. A otevřeně říkám, že projekt je to víc ekologický, než ekonomický.

Díru jsme kopali ručně, protože na náš pozemek jsme bagr nedostali. Vzali jsme práci „do teplejch“ a díru o rozměrech 2,7 (šířka) x 2,5 (délka) x 2 metry (hloubka) jsme za tři dny ve třech lidech vykopali prostě ručně. Pražský jíl nás nejdřív děsil, pak se ukázal jako skvělé „bednění“ pro nádrž a zároveň „nenakynul“, což hlína udělá prý i 3x.

Odvezli jsme 8 kubíků materiálu (dvě vany náklaďáku), část jílu jsme použili na zásyp, dovezli ještě 2 kubíky písku na podloží a půl tuny hlíny na horní vrstvu.

Celé to vzalo několik desítek hodin práce. Ale když minulou neděli sprchlo a do nádrže natekla první voda! Ten pocit! Kdo chápe reklamu na Hornbach, ten si projekt užije.

Jak to vyšlo finančně? Cena bez práce je se vším všudy cca 40 tisíc Kč. Na 25 tisíc vyjde nádrž, zbytek odvoz jílu, hlíny. KG trubky a chráničky vyjdou tak na 3 tisíce. Stát dá prostřednictvím programu Dešťovka půlku, takže jsme v tom 20 tisíc. Finanční návratnost necelých 7 let.

    Tipy:

      - obsyp nádrže pískem je ca 30 cm, ale je-li podloží jílové, lze při výkopu kopírovat tvar nádrže a nekopat kvádr, ale spíše kolíbku,
      - už nikdy nebudu kritizovat kopáče, když polovina z nich stojí a odpočívá , zásadní je dobrý krumpáč a lopata se srdcovým tvarem. Hodíte s ní hodně tisíckrát, tak i drobnost rozhoduje,
      - kopání je skvělý (rodinný) teambuilding a berte ho jako relax,
      - promyslete, jestli kvůli trubkám vykopané příkopy nevyužít, třeba k rozvodu hadic pod zemí po zahradě v chráničkách (dají se vyměnit) – vyjde to navíc na pár korun,
      - na oddělení písku od obsypu jsme v zemi použili nopkovou fólii – jednak se to super zasypává a nemíchají se vám materiály a máte jistotu, že písek je opravdu okolo nádrže a nedostane se k němu kámen – navíc jsme použili sousedovy zbytky,
      - skvělé je pořídit do nádrže samospínací čerpadlo, které zalévá otočením kohoutu a ne puštěním vypínače – a k tomu: postavte čerpadlo v nádrži třeba na obrácenou misku od květináče, ať nesedí a nesaje přímo ze dna – i když je v nádrži síto, bude v ní časem trochu písku a je škoda, aby se čerpadlo zaneslo,
      - spočítejte si nakynutí zeminy, u nás jíl byl 1:1, ale prý to může být a trojnásobek,
      - je potřeba propočítat sklon trubek – aspoň 2%, abyste nenutili téct vodu do kopce,
      - 2% sklon je asi půlbublina na vodováze – měli jsme dvě a obě to ukazovaly stejně,
      - kolena 90 stupňů v KG trubce jsme skládali vždy ze dvou 45 stupňových, aby šla protáhnout hadice a kabel – v pravém úhlu se to zasekne,
      - a nakonec: škarohlídům dílo ukazujte až ve fázi „konstrukce“ – ve fázi výkopu („destrukce“) to fakt není dobré…

Litinový svod jsme napojili na KG potrubí překvapivě hladce, přes odbočku jsme napojili i odtok tepelného čerpadla, které dává v zimě i 40 litrů vody za den. Přepad je řešen do drenážní trubky směrem od domu do zásaku.


reklama

Jak jsem vykopal jámu na nádrž pro dešťovou vodu. Ručně

předchozí    další
Tady to bude.
Tady to bude.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Balcar
Tady to bude.
Dobrá lopata je základ.
Můžete to vzít jako rodinný teambuilding.
Už je tam.
Usazeno, zasypáno.
Příprava potrubí.
Napojeno. Může začít pršet.
Držte sklon, ať voda neteče do kopce!
Trubky se dají využít nejen na vodu.
Vývod čerpadla.
V nádrži skončí i voda z tepelného čerpadla.
 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Balcar Martin
Martin Balcar
Autor se věnuje komunikaci a PR v Českobratrské církvi evangelické.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

30.4.2020 12:43
Slušná práce - já kdysi pro stejný účel jen ručně začišťoval kouty výkopu po bagru a měl jsem toho dost :-)
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

30.4.2020 19:43 Reaguje na
Díky, šlo to nakonec fajnově :-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.4.2020 15:17
Dobře udělal.
Odpovědět
MZ

Marek Z

30.4.2020 17:19
Dobrý. Proč jste zaváželi "novou" hlínou a nevyužili tu, co jste vykopali?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.4.2020 18:10 Reaguje na Marek Z
Protože se podle předpisů "ty věci" mají obsypávat pískem.
Kámen, pokud je hned u plastu, tak může dlouhodobým tlakem udělat v plastu díru.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.4.2020 18:14 Reaguje na Radim Polášek
Mimochodem, na tyto věci, obsypy všelijakých konstrukcí v zemi, zřejmě padne velká část těženého písku. Kterého je stále větší a větší nedostatek. I když ten písek může být horší kvality než písek na stavbu, do omítek a do betonů, přece jen to je nyní v podstatě neobnovitelná surovina a těžitelná ložiska ubývají.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

30.4.2020 19:45 Reaguje na Radim Polášek
Ano, písek jsme obsypávali kolem a hlínu jsme vzali proto, že dříve bylo místo zasypáno dost nevábnou navážkou plnou střepů a kamení, tak jsme to využili a dovezli trochu nvové a čerstvé hlíny - jinak jíl jsme dali na obsyp, ale jak píše pán, až po písku
Odpovědět
MZ

Marek Z

2.5.2020 16:40 Reaguje na Martin Balcar
Jestli se tu ještě objevíte, měl bych ještě dotaz, jak máte na všechny ty hadice vyřešený alternativní přívod vody, když dojde ta v nádrži? Díky a hodně zdaru.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

30.4.2020 18:08
Pěkné.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

30.4.2020 19:45 Reaguje na Radim Polášek
Děkuji - snad dnes zaprší .-)
Odpovědět
TP

Tomáš Pilař

30.4.2020 18:27
Ta návratnost je naprosto iluzorní. Správně je suma celková suma srážek (cca 500mm/rok), pak už je všechno špatně. Dílem proto, že cca 1/3 vody spadne v zimě (nádrž je buď plná nebo odstavená, dílem proto že v reálném světě prší nárazově (většinou poté co už pršelo), nádrž je dimenzovaná na 4 mm déšť, pak je plná. Ve výsledku se podaří z 3,5m3 nádrže vyzalévat max 10m3 ročně (ostatní srážky spadnou v době, kdy je nádrž plná). Podstatné je, co se stane s tímhle zbytkem srážek, který nejde do nádrže. Pokud je vsáknut je do dobré (jenom nádrž bude mít návratnost 30 let), pokud je odveden do kanalizace , je to špatné, protože vsakovací objem je cca 3x lacinější než retenční a zpracuje 3x víc vody (= je 10x efektivnější).
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

30.4.2020 19:48 Reaguje na Tomáš Pilař
Zdravím - nevím, proč vše špatně? Přepad nádrže jde pod trávník do drenážní jámy, takže se zasákne VŠE. Čerpadlo je samospouštěcí a technoloicky počítám s tím, že v teplejší zimní dny nádrž celou vyleju do trávníku - prč by to nešlo? Takže - do kanalizace nepůjde nic a vše půjde do trávníků nebo skalek - od čerpadla je roztažen systém zásakových hadic (50 metrů), takže i v zimě budu zalévat (mimo mráz). Hadice jsou vyspádovány tak, že když vypnu proud, voda vyteče do nádrže - lze to tedy i v zimě.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilař

1.5.2020 10:11 Reaguje na Martin Balcar
Dobrý den, špatně je ekonomická úvaha s návratností (vodu vyzalévanou v době, kdy by člověk nezaléval nejde započíta do návratnosti), jinak pokud vše mimo co se nevejde do nádrže je vsakováno, tak je to nejlepší možné řešení (pro zadržování vody). Můj komentář byl o tom, že jde o "ekonomicky méně šťastné" řešení protože pro přírodu prakticky stejného výsledku lze dosáhnout zasakováním, které je ale mnohem lacinější (navíc většinovým řešení retenčních systémů je "přepad do kanalizace" - tím, že to máte udělané dobře jste vzácnou výjimkou)
Odpovědět

Pavla Žídková

30.4.2020 19:35
Pokud jsem správně pochopila Dešťovku, u novostaveb dotaci dává jen na využití dešťové vody na splachování + zalévání, nikoliv jen na zalévání. Což je škod.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

30.4.2020 19:56
Sice chápu autorovu euforii z odvedené práce, ale domnívám se, že mohl konat něco více smysluplného. O ekonomické návratnosti si autor může nechat leda zdát a dobrý pocit z realizovaného díla je docela drahý špás. Zarážející je, že jako Pražák dosáhl na dotace z Dešťovky, zatímco nám na Jižní Moravě, kde neprší v kuse 4 měsíce, neproplatí ani plastový sud na záchyt dešťové vody. Taky z toho důvodu považuji humbuk kolem programu Dešťovka za účelovou klamavou reklamu pro pár vyvolených, která navíc nemá žádný nebo jen mizivý ekonomický přínos.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

30.4.2020 20:09 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Zdravím - "dobrý pocit je drahý špás"? Odkdy? A pokud vím, na tu dotaci dosáhnete i Vy.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

3.5.2020 02:02 Reaguje na Martin Balcar
Ano, odměnou je dobrý pocit, že zbytečně neplýtváte pitnou vodou, neboť ušetříte ročně jen řádově stokoruny, takže o nějaké finanční výhodnosti mluvit nelze.
Odpovědět
MH

Milan Hladký

30.4.2020 20:40
Takže 3 kubíková nádrž i se svépomocnou instalací stála 40 tisíc ? A sama nádrž 25 tisíc ? Mám na zahradě plastovou kubíkovku, kterou jsem sehnal za 1500. A viděl jsem instalace, kde si spojili několik nádrží dohromady. A byla s tím určitě snadnější manipulace. Dotyčný mohl ušetřit 20 tisíc. Ale když neví co s penězi ...
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

22.10.2023 23:05 Reaguje na Milan Hladký
Máte ale nádrže nad zemí, a to rozhodně není žádný estetický zázrak.
I když je obložíte.
Navíc na zimu je musíte vypustit, takže si neuděláte zásobu na předjarní zálivky, které nezřídka některé druhy dřevin potřebují.

Ale souhlasím, že 3 m3 nádrž je celkem malá, lepší je těch 10 m3.
Odpovědět
JK

Jan Kos

30.4.2020 21:13
Autor při stavbě nádrže udělal stejné chyby jako já.
1. Nepřipojil celou střechu
2. nádrž udělal malou.
Mám to připojené na záchod a do pračky a za rok využiji 30-40m2. V dnešní době neprší třeba 6 týdnů, takže jsem zpravidla 3x do roka 14 dní bez vody. Dnes vidím, že to chce minimálně 5m2. Nádrž mám betonovou odlitou do přesně vykopané jámy, ve které jsem vybetonoval dno a spustil tam šalování stlučené ze starých prken společně s obtočenou kari sítí. (takový dřevěný sud průměr 160cm a výška 170cm) Mezeru 15 cm jsem zalil betonem, prkna po zatvrdnutí vymlátil a udělal strop. Takovou nádrž pořídíte za 4000, ale je to pracné.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

1.5.2020 11:42 Reaguje na Jan Kos
Díky za tip, chybou ale není, že jsme nepřipojili celpu střechu. Když nejste majitel celého domu, ale jenom půlky, je to jiná věc než chyba....
O malé nádrži víme, uvidíme. Ale jak jsem psal, přepad je do vsaku, a mně jde primárně o to, aby voda zůsatla v zemi a netekla do čističky, a to se splní i s menší nádrží.
Odpovědět
Ka

Kaaya

12.4.2021 11:45 Reaguje na Jan Kos
Dobrý den pane Kos, řeším pořízení nádrže na dešťovou vodu na zahradu k chatě. Navzdory na první pohled široké nabídce, zvažuji stavbu svépomocí. Zaujalo mne Vaše řešení s přímou betonáží na místě. Mohu poprosit o více informací? nějaké fotky? Chápu dobře, že jste dno a stěny dělal zvášť? Zároveň betonování do jámy vylučuje možnost dodatečného vnějšího nátěru. Podařilo se Vám udělat jímku tak, že neprotíká? jaký jste použil beton? děkuji!!!
Odpovědět
JK

Jan Kos

30.4.2020 21:26
Pro využití dešťovky do domácnosti doporučuji přítok od okapu filtrovat přes kus molitanu a odebírat vodu z nádrže 20 cm pod hladinou. Nesaje to plovoucí nečistoty a nečistoty, které se postupně usazují u dna. Docílíte toho. když sací koš, nebo celé ponorné čerpadlo připevníte na desku polystyrenu aby plavalo. Doporučuji ponorné čerpadlo, protože je tišší. Měl jsem zahradní v garáži a celý dům večer věděl, že jsem splachoval. Taky tam mám u vstupu do domu 2 filtry. Jeden 100 mikronů na hrubé čištění a jeden 2 mikrony před pračkou.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

1.5.2020 11:40 Reaguje na Jan Kos
Díky za tip, zatím tam nepořádek není a počítám, že do nádrže občas vleze syn a nečistoty na dně uklidí.
Přemýšlím, že ten molitan dám do koše, jen aby mi to neutrhlo nátok.
Odpovědět
JK

Jan Kos

1.5.2020 20:02 Reaguje na Martin Balcar
Občas se molitan musí vyměnit nebo vymáchat Zanese se jemným bordelem a nepropouští. Kdyžtak koš přeteče, ale to nevadí.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.5.2020 06:36
Panu Balcarovi se povedla dobrá věc . Důležité přece je, že mu voda zůstane "doma", udělal něco dobrého i pro společnost a vodu skutečně zadržuje v místě.
Určitě má z odvedené práce i jejich výsledků radost i uspokojení. A tak to má být.
Čtu tady i nějaké kecy jak se to správně mělo udělat, o pražácích atd. Těm zapšklým bych chtěl vzkázat : "Více Balcarů, méně remcalů".
Všem pěkný den.
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

1.5.2020 11:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Děkuji, člověk by měl chvilku pocit, že přijde ještě trest :-).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2020 16:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je o evropských dotacích. Praha je region, který má v rámci EU nadprůměrné buď HDP anebo průměrné výdělky či cosi takového a proto do takového regionu nejdou použít evropské dotace.
Zbytek republiky je poprůměrný a proto tam jdou evropské dotace použít. To je stará známá věc.
Odpovědět
JK

Jan Kos

1.5.2020 20:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Moje kecy jsou myšleny jako rada následovatelům, kteří čtou toto fórum a ne jako kritika budovatele. Jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám.
Odpovědět
Ji

Jitka

1.5.2020 08:45
Mame to za sebou zhruba tyden.Nadrz 5000 litru. Rucne vykopano na opuce,prekatrovano ( 6 kolecek kameni na 1 kolecko zeminy, napojeni na cerpadlo,udelane rozvody vody po zahrade( to jsme dodelali vcera :) a ted prsi a je to skvely pocit
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

1.5.2020 11:56 Reaguje na Jitka
Skvěle, super! Gratuluji k užitečné práci!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.5.2020 09:58
Dobrý. Já to udělal myslím výrazně jednodušeji, plocha střechy je asi 100m2 a zavlažuji z ní zahradu, která leží výš.
Před domem je starý oválný bazének 2,5m3 do něho jsem stáhl svody a malým čerpadlem půlcoulovou trubkou vodu ženu nahoru, tam mám 4 kubíkové IBC nádržky obrostlé popínavci. Celé je to z roku 2009, stálo to asi 15 tisíc a funguje to bez závad.
Za vodu bych dal za celou dobu asi 44 tisíc, za elektřinu jsem dal asi 1.500 a tisíc za výměnu kohoutů, které v zime praskly. Nechávám to v zimě zmrznout plně vody, suché jaro je už asi normální, jen před mrazy vypustím čerpadlo.
Ovšem zakopaná nádrž je jaksi čistší a nezabírá prostor.
Odpovědět
Ka

Kaaya

12.4.2021 11:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Zdravím pane Hanzl, mám na zahradě taky nějaká IBC a zatím jsem je vždy z opatrnosti na zimu vypouštěl. Provádíte nějaká opatření aby se sudy či kohouty mrazem nepoškodily? Nějaké kohouty vám praskly, přišel jste na to proč se tak stalo a jak tomu předejít?? děkuji!!
Odpovědět
MF

Michal Fejfar

1.5.2020 10:13
Často ted hrabu bagrem tyto nádrže, proto se divím, že bagr neprojel vymontovaným polem plotu. Pak by mohla být dána nádrž vhodná a ne malá. Minimum je 5-10m3. Uplně nejlepší je vybetonování 15m3 nádrže. Pak je práce smysluplná. Toto je spíš jen práce pro práci. Ale dobrý, i malý úspory vody se počítají. Plus je i využití kondenzátu. Pro ty profi systémy v nových domech se hrabou ještě vedle nádrže šachty pro čerpadlo a filtraci, aby to bylo poté komfortní a s minimálním servisem. Ale je to pak dražší, to se leckomu nelíbí....
Odpovědět
Martin Balcar

Martin Balcar

1.5.2020 11:38 Reaguje na Michal Fejfar
Zdravím, věřte, že jsme tu možnost zvažovali a opravdu to nešlo, pole plotu vyndat nelze, navíc je ulice všude o 2 metry níže....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.5.2020 09:32 Reaguje na Martin Balcar
Ještě jste ale neuvedl, že jste si potužil svaly a kdybyste to samé měl nacvičit ve fitku, dal byste jan za vstupné další majlant. Každopádně je to celé dobře.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

1.5.2020 12:03
Dobrá práce!
Víte, nejde jenom o to, že se ta voda ze střechy
1/ využije
2/ podpoří vegetaci všeho druhu, což nese další užitky
Za obrovsky důležité považuji i to, že
3/tahle voda nepoteče na čistírnu! Čistírna ji totiž nepojme a tzv. ji odlehčí do potoka (řeky, rybníka), a to se všemi splašky a znečištěním. Tohle znečištění bývá katastrofální, to mi věřte, zabývám se i tím, že se ho snažím měřit.
Takže jste svou prací udělali i dáreček pro Vodu obecně :o)!
Jak už jsem psal: SUPER!
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2020 16:15 Reaguje na Jindřich Duras
Ale to není pravda. Pokud mají oddělenou kanalizaci, dešťovou od splaškové. A taková kanalizace už je skoro všude.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.5.2020 23:17 Reaguje na Radim Polášek
Tak jednak autor psal o vodě, která by jinak tekla na čističku, z čehož jsem usoudil, že kanalizace oddělená není.
Jednak oddílná kanalizace je jen ta, co buduje teď a budovala ve velmi nedávné době. Ostatní jsou jednotné, bohužel.
A jednak oddílná kanalizace, pokud by byla, by sice nevnesla to znečištění, což by bylo hodně dobré, ale neubránila by potok hydrologické vlně, která odnese prakticky všechno a degraduje potok (rybník ne a velkou řeku taky ne, to je jasné).
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

4.5.2020 14:03
Na zahradě mi již několikrát "řádil" bagr, který projede brankou šířky 65 cm. Ten měl dosah až 2,5 hloubky a díru hotovou za 2 hodiny. Doporučuji hledat na internetu. Ale jinak mohu říci dobrá práce.
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.5.2020 18:33
To je pěkné a záslužné. Ovšem když někdo spočítá cenu svého vodného a porovná s cenou takovéhle zakoupené nádrže, tak kvůli návratnosti se to nevyplatí. Takže pokud chce stát prosadit onu deštovku, mel by tu dotovat...
Odpovědět

26.3.2021 08:51
Dobrý den (po roce od příspěvku). Jen pár technicko-právních informací k vedené diskusi:
* u nových staveb (tuším od roku 2018) je povinné řešit nakládání se srážkovými vodami - tj. musí tam být instalovaná jímka dostatečně dimenzovaná, včetně řešení přepadu a následného vsaku/odparu
* to co by přeteklo z jímky nesmí jít do odpadní kanalizace (nevím zda je to obecné, či pouze místní předpis - my to tak máme)
* dotační program Dešťovka od roku 2018 je pro hospodaření s děšťovkou VÝHRADNĚ A POUZE na splachování a zalévání. Už nelze žádat pro zalévání.
* v tomto případě je nutné oznámit vodárenské společnosti, která obatem zdvojnásobí stočné. Tím je výhoda dotace okamžitě na nule.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist